VSE IZ SVETA BOKSA

Zgodovina boksa

Boks velja za enega najstarejših športov v Sredozemlju. Najstarejši vir o obstoju tega športa predstavlja sumerski relief, ki izvira iz tretjega tisočletja pred našim štetjem. Skulptura iz egiptovskih Teb iz leta 1350 pr. n. š. prikazuje dva borca ter gledalce. 

Novica številka 1

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

Novica številka 1

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

Novica številka 1

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

Novica številka 1

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

Novica številka 1

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.